r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

M.E. (Margot) Wallström

foto M.E. (Margot) Wallström
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Margot Wallström (1954) was in 1999-2004 eurocommissaris voor Milieuzaken. Zij was daarna ruim vijf jaar vicevoorzitter van de Europese Commissie, belast met de voorlichting van het beleid naar de Europese Burgers. Eerder was zij minister van burgerzaken (1988-1991), minister van cultuur (1994-1996), en minister van sociale zaken (1996-1998). Mevrouw Wallström is lid van de Zweedse sociaaldemocratische partij. Sinds oktober 2014 is zij minister van Buitenlandse Zaken.

in de periode 1999-2010: lid Europese Commissie

1.

Voornamen (roepnaam)

Margot Elisabeth (Margot)

2.

Personalia

land
Zweden

geboorteplaats en -datum
Kåge (Västerbotten), 28 september 1954

3.

Partij/stroming

partij
SAP (Socialdemokratiska Arbetarepartiet, Sociaaldemocartische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • accountant, Alfa Savings Bank, Karlstad, van 1977 tot 1979
  • lid parlement (Riksdag), van 1979 tot 1985
  • senior Accountant, Alfa Savings bank, Karlstad, van 1986 tot 1987
  • minister voor Burgerzaken (Consumentenzaken, Vrouwen en Jeugd), van 1988 tot 1991 (kabinet Carlsson I)
  • directeur TV Vörmland (Regionaal Televisienetwerk), van 1993 tot 1994
  • minister van Cultuur, van 7 oktober 1994 tot 22 maart 1996 (kabinet-Carlsson II)
  • minister van Sociale Zaken, van 22 maart 1996 tot 7 oktober 1998 (kabinet-Persson)
  • uitvoerend vicepresident, Worldview Global Media, Colombo, Sri Lanka, van oktober 1998 tot september 1999
  • lid Europese Commissie, belast met milieu, van 17 september 1999 tot 22 november 2004 (Commissie-Prodi)
  • lid en vicevoorzitter Europese Commissie, belast met communicatie van het Europees beleid, van 22 november 2004 tot 10 februari 2010 (Commissie-Barroso I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, vanaf 3 oktober 2014 (kabinetten-Löfven I en II)

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • ombudsman, Zweedse Sociaal-Democratische Jeugdliga, van 1974 tot 1977
  • lid Bureau van de Zweedse Sociaal-Democatische Partij, vanaf 1993

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • gymnasium

7.

Activiteiten

op het gebied van de EU
  • Lanceerde namens de Europese Commissie plannen voor de handel in broeikasgas-emissierechten binnen de Europese Unie (Groenboek, september 2000)
  • Lanceerde namens de Europese Commissie het 6e Milieu Actie Programma voor de Europese Unie "Onze toekomst, onze keuze" (januari 2001)
  • Lanceerde, samen met Eurocommissaris Erkki Liikanen (Bedrijven) plannen voor registratie en testprocedures van 10.000 chemicaliën binnen de Europese Unie (Witboek, februari 2001)
  • Coördineerde, samen met Eurocommissaris David Byrne, een hervorming van de Europese Richtlijnen betreffende traceerbaarheid, vervoer en marktintroductie van Genetisch Gemanipuleerde Organismen (Richtlijn 2001/18/EC)
  • Lanceerde namens de Europese Commissie het Natura 2000 netwerk, ter bescherming van de Europese biodiversiteit (december 2001)
  • Vocht als eurocommissaris Milieu conflicten uit met Nederland betreffende het Nederlandse Convenantensysteem (m.n. het Convenant Verpakkingen) en het Nederlandse mestbeleid
  • Lanceerde in oktober 2005 een nieuw communicatieplan ("Plan D voor Democratie, Dialoog en Debat") voor de Europese Unie, om het debat over de toekomst van de EU weer aan te zwengelen na de mislukte Franse en Nederlandse referenda over de Europese Grondwet
  • Startte in februari 2006 een openbare raadpleging (Witboek) over het communicatiebeleid van de Europese Unie
  • Startte in maart 2006 een algemene internetraadpleging, waarin burgers in de eigen taal hun mening kunnen geven over de toekomst van de Europese Unie ("Debate Europe")
  • Presenteerde in april 2008 plannen om de toegang tot EU-documenten te verbeteren. Het voorstel legt onder andere meer nadruk op actieve informatieverspreiding, betere toegang tot documenten van de lidstaten en betere toegang tot de schriftelijke opmerkingen van de instellingen aan de Europese rechterlijke instanties

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 zonen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven