r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Prof. R. (Romano) Prodi

foto Prof. R. (Romano) Prodi
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Romano Prodi (1939) was van 1999 tot 2004 voorzitter van de Europese Commissie. Hij is van huis uit wetenschapper en was onder meer hoogleraar in Bologna, Trento en Harvard. In 1995 werd hij voorman van de centrumlinkse Olijf-coalitie, waarna hij in 1996-1998 premier was. Ook in 2006-2008 was hij minister-president van Italië. Prodi is nu voorzitter van de centrumlinkse Democratische Partij van Italië. Behalve met de invoering van de euro kreeg hij als commissievoorzitter te maken met onder meer de dienstenrichtlijn, de onderhandelingen over toetreding van Turkije en de aanpak van de klimaatproblematiek.

in de periode 1999-2004: lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Romano (Romano)

2.

Personalia

land
Italië

geboorteplaats en -datum
Scandiano (Reggio Emilia), 9 augustus 1939

3.

Partij/stroming

partij
  • Partido Democratico (Democratische Partij) (centrum-links)
  • l'Ulivo (Olijf-coalitie) (centrum-links)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • assistent politieke economie, Universiteit van Bologna, van 1963 tot 1971
  • onderzoeker ILSES (Lombardische instituut voor economische en sociale studies), van 1963 tot 1964
  • onderzoeker Stanford Research Institute, vanaf 1968
  • hoogleraar industriële organisatie en industriebeleid, Universiteit van Bologna, van 1971 tot 1999
  • hoogleraar economie en industriebeleid, Vrije Universiteit van Trento, van 1973 tot 1974
  • gasthoogleraar Universiteit van Harvard, vanaf 1974
  • minister van Industrie, Handel en Nijverheid, van 28 november 1978 tot 20 maart 1979 (kabinet-Andreotti IV)
  • voorzitter IRI (Instituut voor industriële wederopbouw), van 1982 tot 1989
  • voorzitter IRI (Instituut voor industriële wederopbouw), van 1993 tot 1994
  • voorzitter Ulivo, de centrum-linkse coalitie, vanaf 1995
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 10 mei 1996 tot 16 september 1999
  • minister-president, van 18 mei 1996 tot 21 oktober 1998
  • voorzitter Europese Commissie, van 17 september 1999 tot 22 november 2004
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 28 april 2006 tot 28 april 2008
  • minister-president, van 17 mei 2006 tot 8 mei 2008
  • waarnemend minister van Justitie, van 17 januari 2008 tot 6 februari 2008
  • hoofd panel vredesmissies in Afrika, Verenigde Naties, van 12 september 2008 tot 2009
  • professor, Watson Institute for International Studies, Brown University (Verenigde Staten), vanaf 6 februari 2009
  • voorzitter China-EU dialoog, China Europe International Business School, vanaf 2010
  • speciaal gezant Sahel, Verenigde Naties, vanaf 10 oktober 2012

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten, Katholieke Universiteit van Milaan, tot 1961
  • postuniversitaires studie aan de London School of Economics en in Milaan en Bologna

6.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Kwam in september 2003 onder vuur te liggen vanwege rapporten over fraude bij het Europese Bureau voor Stastistiek Eurostat. In het Europees Parlement eisten sommige fracties het aftreden van Eurocommissaris Solbes.

uit de privésfeer
De achtste uit een gezin van negen kinderen, waarvan er zeven (waaronder hijzelf) universitair docent zijn geworden.

7.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 zonen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven