r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

Prof.Dr. M. (Mario) Monti

foto Prof.Dr. M. (Mario) Monti
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Mario Monti (1943) was van 16 november 2011 tot 28 april 2013 minister-president van Italië. Hij leidde een kabinet van technocraten en was tevens minister van Financiën en Economische Zaken. Monti was van 1995 tot 2004 lid van de Europese Commissie. Van 1995 tot 1999 was hij belast met interne markt, en van 1999 tot 2004 met mededinging. Eerder was hij hoogleraar economie aan de universiteiten van Turijn en Milaan en werkzaam in diversie Italiaanse overheidscommissies inzake economische vraagstukken. Als EU-commissaris kreeg hij bekendheid door zijn strijd met Microsoft over schending van de mededingingsregels. Hij is president van de Bocconi-universiteit in Milaan.

in de periode 1995-2013: lid Europese Commissie, regeringsleider/staatshoofd EU-land

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Mario (Mario)

2.

Personalia

land
Italië

geboorteplaats en -datum
Varese (Italië), 19 maart 1943

3.

Partij/stroming

partij
"Con Monti per l'Italia" (met Monti voor Italië, centrumrechtse coalitie), van december 2012 tot oktober 2013

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • assistent aan de Bocconi-universiteit van Milaan, van 1965 tot 1969
  • docent economie, Universiteit van Trento, van 1969 tot 1970
  • hoogleraar economie, Universiteit van Turijn, van 1970 tot 1979
  • hoogleraar Theorie van het geldwezen en monetair beleid, Bocconi-universiteit van Milaan, van 1971 tot 1985
  • hoogleraar economie en directeur Instituut voor economie, Bocconi-universiteit van Milaan, van 1985 tot 1994
  • rector Bocconi-universiteit van Milaan, van 1989 tot 1994
  • president Bocconi-universiteit van Milaan, vanaf 1994
  • lid Europese Commissie, belast met interne markt, financiële diensten en financiële integratie, douane en belastingen, van 25 januari 1995 tot 17 september 1999 (commissie-Santer)
  • lid Europese Commissie, belast met mededinging, van 17 september 1999 tot 22 november 2004 (commissie-Prodi)
  • senator voor het leven, vanaf 9 november 2011
  • minister-president van de Republiek Italië, tevens minister van Financiën en Economische Zaken, van 16 november 2011 tot 28 april 2013

5.

Nevenfuncties

huidige
  • voorzitter High Level Group 'eigen middelen EU', vanaf januari 2014

vorige
  • economisch redacteur bij de "Corriere della Sera", van 1978 tot 1994
  • lid van diverse raden van bestuur, van 1979 tot 1994
  • rapporteur Rijkscommissie ter bevordering van het sparen, vanaf 1981
  • voorzitter Rijkscommissie financieel stelsel, van 1981 tot 1982
  • voorzitter "European University Society of Financial Research", van 1982 tot 1985
  • lid Groep voor macro-economisch beleid, opgericht door de Commissie van de EG en CEPS, van 1985 tot 1986
  • lid Commissie belast met het opstellen van de wet betreffende de mededinging, van 1987 tot 1988
  • lid Rijkscommissie overheidsschuld, van 1988 tot 1989
  • voorzitter van de werkgroep belast met de voorbereiding van Italië op de interne markt, van 1988 tot 1990
  • lid Rijkscommissie belast met de hervorming van de wet betreffende het bankwezen, van 1989 tot 1991

6.

Opleiding

academische studie
  • economische wetenschappen, Bocconi-universiteit van Milaan
  • Aanvullende opleiding aan de Yale University, Verenigde Staten

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Oprichter van het Paolo Baffi-Centrum voor monetaire en financiële economie bij de Bocconi-universiteit, vanaf 1985
  • Oprichter van het Innocenzo Gasparini Institute of Economic Research bij de Bocconi-universiteit, in samenwerking met CEPR (Londen) en NBER (Cambridge, Mass.), vanaf 1989
  • Was in december 2012 medeoprichter van een centrumrechtse politieke beweging, waarvan ook Futuro e Libertá van Gianfranco Fini deel uitmaakt

wetenswaardigheden
  • Stelde in 1995 voor alle grenscontroles tussen de lidstaten met ingang van 1997 af te schaffen. Groot-Brittannië en Ierland keerden zich hier tegen.
  • Liet in 1996 vanwege de grote prijsverschillen onderzoek doen naar de belastingen op nieuwe auto's in de landen van de EU
  • Kwam in 1997 met maatregelen om ontduiking van belasting op spaarrente te voorkomen
  • Kwam in 1998 met maatregelen om dubbele belasting over rente en dubbele betaling van auteurs- en merkrechten te voorkomen.
  • Hij legde Microsoft vanwege overtreding van de mededingingsregels een boete van 491 miljoen euro op

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Super Mario" (bijnaam als eurocommissaris voor mededinging)

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
Hans Buddingh', "'Grote lidstaten proberen de regels te omzeilen'. Eurocommissaris Monti over zijn confrontaties met regeringsleiders", NRC Handelsblad, 28 oktober 2004

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven