r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

M. (Michel) Barnier

foto M. (Michel) Barnier
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Michel Barnier (1951) is in juli 2016 benoemd tot hoofd van de Brexit-onderhandelingen namens de Europese Commissie. Daarvoor was hij speciaal adviseur van de voorzitter van de Europese Commissie, Jean-Claude Juncker, op het gebied van Defensie en Veiligheidsbeleid. Barnier was in 1999-2004 lid van de Europese Commissie belast met regionaal beleid en in 2010-2014 belast met interne markt en diensten. In de periode daarvoor was hij tijdens het presidentschap van Mitterrand milieuminister in het kabinet-Balladur (1993-1995). Tijdens het presidentschap van Chirac was hij viceminister van Europese Zaken in het kabinet-Juppé (1995-1997) en in 2007-2009 was hij minister van Landbouw en Visserij in het kabinet-Fillon II. In 2009 werd Barnier tot lid van het Europees Parlement gekozen. Hij is lid van de centrumrechtse Les Républicains van voormalig president Sarkozy.

in de periode 1999-2014: lid EP (niet-Nederlandse), lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Michel (Michel)

2.

Personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
La Tronche (Frankrijk), 9 januari 1951

3.

Partij/stroming

partij
  • RPR (Rassemblement pour la République, Republikeinse Partij) (centrum-rechts, Gaullistisch)
  • UMP (L'Union pour un mouvement populaire, Unie voor een volksbeweging) (centrum-rechts)

fractie Europees Parlement
Fractie van de Europese Volkspartij (Christen-Democraten)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • ambtenaar Kabinet van de ministers van Milieu, Jeugd en Sport, Handel en Ambacht, van 1973 tot 1978
  • lid Kamer van Afgevaardigden, van 1978 tot 1993 (voor het departement Savoie, 2e kiesdistrict (Albertville))
  • minister van Milieu, van 29 maart 1993 tot 17 mei 1995 (kabinet-Baladur)
  • onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met Europese Zaken, van 17 mei 1995 tot 2 juni 1997 (kabinetten-Juppé I en II)
  • lid Senaat, van 1997 tot 1999 (voor het departement Savoie)
  • lid Europese Commissie, belast met regionaal beleid, van 17 september 1999 tot 1 april 2004 (commissie-Prodi)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 31 maart 2004 tot 2 juni 2005 (kabinet-Raffarin III)
  • minister van Landbouw en Visserij, van 19 juni 2007 tot 23 juni 2009 (kabinet-Fillon II)
  • lid Europees Parlement, van 14 juli 2009 tot 10 februari 2010
  • lid Europese Commissie, belast met interne markt en diensten, van 10 februari 2010 tot 1 november 2014 (Commissie-Barroso II)
  • waarnemend eurocommissaris belast industrie en ondernemerschap, van 1 juli 2014 tot 1 november 2014
  • speciaal adviseur voor de voorzitter van de Europese Commissie aangaande defensie- en veiligheidsbeleid, van februari 2015 tot juli 2016
  • hoofd onderhandelaar namens de Europese Commissie bij onderhandelingen over het vetrek van het Verenigd Koninkrijk uit de EU, vanaf 1 oktober 2016 (benoemd 27 juli 2016)

5.

Nevenfuncties

huidige
  • bijzonder adviseur Europees defensie- en veiligheidsbeleid, vanaf februari 2015

vorige
  • lid "Conseil général" van het departement Savoie, kanton Bourg-Saint-Maurice, van 1973 tot 1999
  • voorzitter "Conseil général" van het departement Savoie, van 1982 tot 1999
  • medevoorzitter van het organiserend Comité voor de XVIe Olympische Spelen van Albertville en Savoie, van 1987 tot 1992
  • voorzitter Franse vereniging van de Raad van Europese gemeenten en regio's, van 1997 tot 1999
  • voorzitter delegatie van de senaat bij de Europese Unie, van 1998 tot 1999
  • lid Europese Conventie over de Toekomst van Europa, namens de Europese Commissie, van maart 2002 tot juni 2003

6.

Opleiding

academische studie
  • "Ecole Supérieure de Commerce" Parijs, vanaf 1972

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Coördineerde de uitvoering van subsidieprogramma's voor de minst bedeelde ("Objectif 1 en 2") regio's, waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op ruim 135 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van het Interreg III subsidieprogramma (samenwerking tussen regio's), waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op 4,9 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van het Urban II subsidieprogramma (duurzame stedelijke ontwikkeling), waarvan het budget 2000-2006 is vastgesteld op 1,6 miljard euro
  • Coördineerde de uitvoering van subsidieprogramma in Oost-Europese kandidaat-lidstaten voor verbetering van milieu en infrastructuur, waarvan sinds 2001 een jaarlijks budget is vastgesteld van 1,04 miljard euro
  • Presenteerde samen met eurocommissarissen Diamantopoulou en Fischler het Eerste Interimrapport betreffende de economische en sociale cohesie (2002)

ridderorden
  • Officier in het Légion d'Honneur
  • Groot-Kruis voor verdiensten voor de Federale Republiek Duitsland

8.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
  • Vive la politique (1985)
  • Le défi écologique, chacun pour tous (1990)
  • L'Atlas des risques majeurs (1992)
  • Vers une mer inconnue (1994)
  • Notre contrat pour l'alternance (2001)

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
3 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven