r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Ph. (Philippe) Busquin

foto Ph. (Philippe) Busquin
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Philippe Busquin (1941) was van 1999 tot 2004 lid van de Europese Commissie, belast met Onderzoek. Daarna werd hij Europarlementariër. Eerder was hij in het kabinet-Martens I minister van Nationale opvoeding (1980), in het kabinet-Eyskens minister van Binnenlandse Zaken (1981) en in het kabinet-Martens II minister van Sociale Zaken (1988-1992). Hij is lid van de Parti Socialiste, de Waalse sociaaldemocratische partij.

in de periode 1999-2004: lid EP (niet-Nederlandse), lid Europese Commissie

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Philippe (Philippe)

2.

Personalia

land
België

geboorteplaats en -datum
Feluy (België), 6 januari 1941

3.

Partij/stroming

partij
PS (Parti Socialiste, Socialistische Partij) (sociaaldemocratisch, Waals)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • assistant-lector natuurkunde, Medische faculteit, Vrije Universiteit van Brussel, van 1962 tot 1977
  • docent aan het opleidingsinstituut voor leraren te Nijvel, van 1962 tot 1977
  • lid Provinciale Raad van Henegouwen, van 1974 tot 1978
  • lid gemeenteraad van Seneffe, van januari 1977 tot april 1977
  • eerste schepen van Seneffe, van januari 1977 tot april 1977
  • voorzitter Raad van Bestuur van IRE (Institut des Radioéléments), van 1978 tot 1980
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers, van 1978 tot 1995
  • lid bestuur Franse Gemeenschap, van 1980 tot 1981
  • lid Waalse Gewestraad, van 1980 tot 1995
  • minister van Nationale Opvoeding (Franstalig), van 4 november 1980 tot 26 februari 1981 (kabinet-Martens IV)
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 26 februari 1981 tot 17 december 1981 (kabinetten-Martens IV en -Eyskens)
  • minister van Begroting en Energie, Waalse Gewest, van 1982 tot 1985
  • lid gemeenteraad van Seneffe, van 1983 tot 1995
  • minister van Economische Zaken en Tewerkstelling, Waalse Gewest, van februari 1988 tot mei 1988
  • minister van Sociale Zaken, van 9 mei 1988 tot 23 juni 1992 (kabinetten-Martens VIII, -Martens IX en -Dehaene I)
  • minister van Staat, vanaf 26 mei 1992
  • burgemeester van Seneffe, van 1995 tot september 1999
  • lid Senaat, van 21 mei 1995 tot september 1999
  • lid Europese Parlement, van 20 juli 1999 tot 16 september 1999
  • lid Europese Commissie, belast met onderzoek, van 17 september 1999 tot 13 september 2004
  • lid Europese Parlement, van 13 september 2004 tot juli 2009

5.

Partijpolitieke functies

overzicht
  • voorzitter PS, vanaf 1992
  • ondervoorzitter Socialistische Internationale
  • ondervoorzitter PES (Europese Socialistische Partij), van 1995 tot 1997

6.

Opleiding

academische studie
  • natuurkunde (licentiaat), Vrije Universiteit van Brussel, vanaf 1962
  • letteren en filosofie (kandidatuur), Vrije Universiteit van Brussel, vanaf 1971
  • postuniversitaire studie milieuwetenschappen, Ecologisch toezicht, natuurlijke omgeving, vervuild milieu, Vrije Universiteit van Brussel, vanaf 1976

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Nam in 1999 het initiatief tot oprichting van de Europese Onderzoeksruimte (European Researsch Area - ERA), de interne Europese markt voor wetenschap en kennis. De Europese Raad nam dit streven over, toen in Lissabon (2000) werd besloten om van Europa de "meest concurrerende en dynamische kenniseconomie ter wereld" te maken op het gebied van onderzoek en technologische ontwikkeling.
  • Coördineerde de uitvoering van het Zesde Kaderrichtlijn subsidieprogramma voor de ontwikkeling van de ERA, waarvan het budget 2002-2006 is vastgesteld op 17,5 miljard euro
  • Wass eindverantwoordelijk voor de Europese nucleaire onderzoeksinstellingen. Dit zijn de Hoge Flux Reactor in Petten (Noord-Holland), de lineaire versneller in het Belgische Geel en de bio-cyclotron en "reaction wall" in het Italiaanse Ispra.

onderscheidingen (EU)
  • Commandeur in de Leopoldsorde, 3 december 1987
  • Grootkruis in de Orde van Leopold II, 19 mei 1995

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven