r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

A. (Anna) Diamantopoulou

foto A. (Anna) Diamantopoulou
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

Anna Diamantopoulou (1959) was van 1999 tot 2004 lid van de Europese Commissie, belast met werkgelegenheid en sociale zaken. Sinds maart 2012 is zij minister voor Economische Ontwikkeling van Griekenland, daarvoor was zij ruim twee jaar minister van Onderwijs. Eerder was zij staatssecretaris van ontwikkeling (privatisering, industriële herstructurering) in het kabinet-Simitis (1996-1999) en lid van het Griekse parlement voor PASOK, de Griekse socialistische partij.

in de periode 1999-2004: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Anna (Anna)

2.

Personalia

land
Griekenland

geboorteplaats en -datum
Kozani (Griekenland), 30 november 1959

3.

Partij/stroming

partij
PASOK (Panellinio Sosialistiká Kínima, Panhelleense Socialistische Beweging)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lector Instituut voor Technisch Onderwijs van Kozani, van 1983 tot 1985
  • prefect van Kastoria, van 1985 tot 1986
  • secretaris-generaal van Volwassenenonderwijs, van 1987 tot 1988
  • secretaris-generaal van Jeugdzaken, van 1988 tot 1989
  • directeur van een adviesbureau voor regionale ontwikkeling (plattelandstoerisme, productie en investeringen), van 1989 tot 1993
  • secretaris-generaal van Industrie, van 1994 tot 1996
  • lid Parlement, van 1996 tot 1999 (voor het district Kozani)
  • staatssecretaris van Ontwikkeling, met portefeuille industrie (privatisering, industriële herstructurering), van 22 januari 1996 tot september 1999 (kabinet-Simitis)
  • lid Europese Commissie, belast met werkgelegenheid en sociale zaken, van 17 september 1999 tot 11 maart 2004
  • lid Parlement, van 2004 tot 2007 (nationale lijst)
  • lid Parlement, vanaf 2007 (voor het district Athene)
  • minister van Onderwijs, van 7 oktober 2009 tot 6 maart 2012 (kabinetten-G. Papandréou en -Papademos)
  • minister van Economische Ontwikkeling, van 7 maart 2012 tot 16 mei 2012 (kabinet-Papademos)

5.

Nevenfuncties

vorige
  • consultancy op het gebied van weg- en waterbouw, van 1981 tot 1985
  • voorzitter van de Griekse organisatie van kleine en middelgrote ondernemingen en ambachten (EOMMEX), van 1993 tot 1994

6.

Opleiding

academische studie
  • technische opleiding (civiel-ingenieur), Aristoteles-Universiteit van Thessaloniki, van 1976 tot 1981
  • Panteion-Universiteit van Athene (postuniversitaire studie regionale ontwikkeling), van 1991 tot 1993

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Lanceerde in juni 2000 de Europese Sociale Beleidsagenda
  • Presenteerde in 2002 samen met eurocommissarissen Barnier en Fischler het Eerste Interimrapport betreffende de economische en sociale cohesie
  • Gaf in maart 2003 namens de Europese Commissie Wim Kok de leiding over een Europese Werkgelegenheids Task Force
  • Nam in februari 2004 een periode van onbetaald verlof om deel te nemen aan de verkiezingscampagne voor een nieuw Grieks Parlement, haar taken werden waargenomen door de Zweedse milieucommissaris Margot Wallström
  • Diende op 11 maart 2004 haar ontslag in als eurocommissaris, om (na de verkiezingsnederlaag van de socialisten) plaats te nemen in de oppositiebanken van het Griekse parlement. Werd in de Europese Commissie vervangen door de econoom Stavros Dimas.

anekdotes en citaten
  • Het was Diamantopoulou die tijdens een bijeenkomst in Nederland met haar vinger naar Jeroen Dijsselbloem wees en de legendarische woorden sprak: "You know why we lost the elections? Because of him.

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
1 zoon

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven