r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Drs. M. (Mohamed) Rabbae

foto Drs. M. (Mohamed) Rabbae
vergrootglas
bron: Fotobureau Dijkstra
Met dank overgenomen van Parlement.com.

GroenLinks-politicus van Marokkaanse afkomst. Vluchtte in 1966 als student naar Nederland toen veel activisten tegen het regime van koning Hassan gevangen werden genomen. Studeerde in Amsterdam en werd later als directeur van het Nederlands Centrum Buitenlanders een belangrijk woordvoerder namens de minderheden. Koos na de Golfoorlog voor GroenLinks en was in 1994 met Ina Brouwer lijsttrekker. In de Kamer een gewaardeerd woordvoerder op onder meer onderwijsgebied. Maakte deel uit van de enquêtecommissie IRT en van het presidium van de Kamer. In 2002 werd hij vrij onverwacht op een onverkiesbare plaats gezet. Hij was na zijn Kamerlidmaatschap enige tijd wethouder van Leiden.

GroenLinks
in de periode 1994-2002: lid Tweede Kamer

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Mohamed (Mohamed)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Berrechid (Marokko), 8 maart 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, tot november 2010

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • directeur NCB (Nederlands Centrum Buitenlanders), van 1 mei 1982 tot 1 mei 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 23 mei 2002
  • wethouder (van sociale zaken, milieu, P & O, grotestedenbeleid en emancipatie) van Leiden, van 14 mei 2002 tot 1 april 2004 (in december 2003 op non-actief vanwege een hartoperatie)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/13)
  • voorzitter Comité 'Genoeg is genoeg' (tegen discriminatie in Nederland), 2005
  • lid rekenkamercommissie, gemeente Wijdemeren, vanaf april 2006

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 mei 1998 tot 23 mei 2002 (zevende ondervoorzitter)
  • lid tijdelijke commissie uitvoering aanbevelingen enquêtecommissie opsporingsmethoden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 november 1998 tot juni 1999

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Interpelleerde op 18 november 1998 staatssecretaris Cohen over de zgn. Dublinclaimanten
  • Diende in 2001 samen met Bert Koenders (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over maatschappelijk verantwoord ondernemen (27.905)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Kwam in 1966 naar Nederland uit angst voor gevangenschap vanwege zijn deelname aan studentenprotest en om de dienstplicht te ontlopen
  • Werd in 2002 niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst, omdat de kandidaatstellingscommissie meende dat hij slechts akkoord ging bij een plaats bij de eerste vier, en de commissie hem lager wilde plaatsen. Op het kandidatencongres bleek dat hij ook genoegen zou nemen met plaats bij de eerste negen. Hij kreeg op het congres echter onvoldoende steun en legde het bij de stemming om plaats negen af tegen zijn fractiegenote Van Gent.
  • Trad op 1 april 2004 na een afwezigheid van vier maanden af als wethouder van Leiden. Tijdens zijn ziekteverlof waren er ernstige fouten gemaakt bij de Sociale Werkvoorziening en hij nam daarvoor de verantwoordelijkheid op zich.

uit de privésfeer
Zijn vader was chauffeur

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven