r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Drs. M.B.C. (Ria) Beckers-de Bruijn

foto Drs. M.B.C. (Ria) Beckers-de Bruijn
vergrootglas
bron: IISG
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Politiek leider van de PPR en later GroenLinks. Was voor zij in de politiek kwam twaalf jaar lerares klassieke talen in Haarlem en Leiden. In 1974 partijvoorzitter en in 1977 eerste vrouwelijke lijsttrekker in de Nederlandse politiek. Onder haar leiding verbrak de PPR het bondgenootschap met de PvdA en koerste de partij aan op samenwerking met PSP, CPN en EVP. Debatteerde als fractievoorzitter vaak op indringende wijze over onderwerpen als vrede en veiligheid, sociale zaken, mensenrechten en bescherming van het milieu. Na haar vertrek uit de politiek actief in besturen van milieuorganisaties. Gedreven, idealistisch en gerespecteerd politica.

PPR, GroenLinks
in de periode 1977-1993: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, partijvoorzitter, politiek leider

Delen

Inhoud

1.

Voornamen (roepnaam)

Maria Brigitta Catherina (Ria)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
M.B.C. de Bruijn

geboorteplaats en -datum
Driebergen (gem. Driebergen-Rijsenburg), 2 november 1938

overlijdensplaats en -datum
Wadenoijen (gem. Tiel), 22 maart 2006

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PPR (Politieke Partij Radikalen), tot 16 februari 1991
  • GroenLinks, vanaf 24 november 1990

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • lerares klassieke talen, R.K. "Lyceum Sanctissimae Trinitatis" te Overveen, van 1962 tot 1967
  • lerares klassieke talen, "Stedelijk Gymnasium" te Leiden, van augustus 1967 tot 1974
  • fractievoorzitter PPR Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 mei 1977 tot 6 september 1989
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 20 april 1993
  • fractievoorzitter GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 september 1989 tot 20 april 1993

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid commissie onderzoek vuurwerkramp Enschede (Commissie-Oosting), van 25 mei 2000 tot maart 2001
  • lid bestuur Innovatie-netwerk Groene Ruimte en Agrocluster

afgeleide functies, presidia etc.
ondervoorzitter bijzondere commissie Hulpverlening aan drugsverslaafden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 5 april 1978 tot september 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/13)
  • Interpelleerde op 26 september 1991 minister Bukman en staatssecretaris Gabor over de problemen op het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij
  • Interpelleerde op 16 maart 1993 minister-president Lubbers over de uitstoot van CO2

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was de eerste vrouwelijke landelijke lijstaanvoerder in Nederland

uit de privésfeer (3/5)
  • In Wadenoijen woonde zij op een boerderij, waarop op beperkte schaal vee werd gehouden
  • Overleed na langdurige ziekte
  • Zij zat bij haar vader in de klas. Ook haar moeder werkte in het onderwijs (op de St. Xaveriusschool, 1958-1972).

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • 'Moeder' (bijnaam die partijgenoten in de PPR haar gaven)
  • 'de akela van GroenLinks' (bijnaam)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven