r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

Dr. K. (Klaas) Wiersma

foto Dr. K. (Klaas) Wiersma
vergrootglas
Bron: Beeldbank Nationaal Archief
Met dank overgenomen van Parlement.com.

Vooraanstaande liberaal jurist, die in 1970 de overwerkte minister Polak als staatssecretaris ging bijstaan. Was voordien onder meer secretaris van het College van Curatoren van de Leidse Universiteit, hoogleraar burgerlijk en notarieel recht en regeringscommissaris voor boek 4 van het NBW. Gold als een bekwame bewindsman, die meer technocraat dan partijman was. Na zijn staatssecretariaat weer hoogleraar en vervolgens raadsheer in de Hoge Raad en staatsraad in buitengewone dienst.

VVD
in de periode 1970-1986: staatssecretaris, staatsraad in buitengewone dienst

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Klaas (Klaas)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 28 februari 1917

overlijdensplaats en -datum
Wassenaar, 5 januari 1993

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdV (Partij van de Vrijheid), van 14 maart 1946 tot 24 januari 1948
  • VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 24 januari 1948

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/16)

  • staatssecretaris van Justitie (belast met zaken anders dan van wetgevende aard en de rechterlijke organisatie), van 20 april 1970 tot 6 juli 1971 (benoemd bij K.B. van 17 april)
  • raadsheer Hoge Raad der Nederlanden, van 2 januari 1974 tot 1 september 1981
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 5 augustus 1977 tot 1 maart 1986 (benoemd bij K.B. van 27 juli 1977)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/14)

  • lid Raad van Commissarissen "OLVEH" (Onderlinge Levensverzekeringsmaatschappij) te 's-Gravenhage
  • lid Raad van Commissarissen verzekeringsmaatschappij "Neerlandia van 1880"

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid afdeling rechtspraak (Raad van State), van 5 augustus 1977 tot 1987
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State), vanaf 1 augustus 1981

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Was in 1970/1971 belast met het privacybeleid rond de volkstelling
  • Bracht in 1971 de Nota jeugdbescherming en justitie uit, waarin voorstellen staan rond een doelmatiger organisatie van de justitiële kinderbescherming (11.257)

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1970 tot staatssecretaris van Justitie benoemd, omdat minister Polak het advies had gekregen het wat kalmer aan te doen. Zaken die hij behartigde waren onder meer het kansspelbeleid, adoptie en kinderrecht, bestrijding van pornografie, privacybeleid en het drugsbeleid.

uit de privésfeer
Zijn vader was ingenieur

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven