r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

M. (Martin) de Ras

foto M. (Martin) de Rasvergrootglas
Met dank overgenomen van Parlement.com .

Voormalige infanterie-officier, die nadat hij was afgekeurd voor het leger, burgemeester van het Gelderse Pannerden werd en in 1892 Tweede Kamerlid voor het district Maastricht. Eén van de weinigen niet-Limburgers die in een Limburgs district tot Tweede Kamerlid werd gekozen. Militair woordvoerder van de katholieken. Werd later tevens militie-commissaris en in 1902 lid van de Algemene Rekenkamer. Door zijn huwelijk gelieerd aan de voorname Brabantse familie Borret.

Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1892-1920: lid Tweede Kamer, lid Algemene Rekenkamer

Delen

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Martinus (Martin)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 13 juni 1847

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 mei 1920

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/13)

  • lid Algemene Rekenkamer, van 16 maart 1902 tot 4 mei 1920 (benoemd bij K.B. van 10 maart 1902)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 maart 1900 tot 16 maart 1902 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • militiecommissaris, eerste militiedistrict van Limburg, van 1 februari 1900 tot 16 maart 1902
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 1 februari 1900 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 juli 1892 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Maastricht)

officiersrangen (2/3)
  • kapitein der infanterie, van 8 juni 1883 tot oktober 1885
  • eerste luitenant der infanterie, van 16 februari 1871 tot 8 juni 1883

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Tegenstander van de bouw van forten en voorstander van versterking van het veldleger
  • Interpelleerde in 1893 minister Lely over de grondverschuiving op de staatsspoorweg tussen Beek en Bunde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Met vervroegd pensioen uit dienst wegens gezichtsverzwakking
  • Zijn vader was kolonel-intendant

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1901 S.P. Baart (sdap)
  • Versloeg in 1897 G. Tripels (lib.)
  • Werd in 1894 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Delen

Terug naar boven