r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

B. (Brian) Cowen TD

foto B. (Brian) Cowen TD
vergrootglas

Brian Cowen (1960) was van 7 mei 2008 tot 9 maart 2011 minister-president van Ierland. Hij is opgeleid als jurist en heeft sinds 1984 zitting in het Ierse parlement. Cowen bekleedde diverse kabinetsposten, zoals minister van Volksgezondheid, financiën en Buitenlandse Zaken. In april 2008 werd hij leider van Fianna Fáil, de liberale partij van Ierland, maar in januari 2011 legde hij die functie neer. Hij leidde een coalitie van Fianna Fáil, de Groene Partij en de Progessief-Democraten.

in de periode 2008-2011: regeringsleider/staatshoofd EU-land

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Brian (Brian)

2.

Personalia

land
Ierland

geboorteplaats en -datum
Tullamore, 10 januari 1960

3.

Partij/stroming

partij
Fianna Fáil (Republikeinse Partij) (liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lid parlement (Dail) voor Laois-Offaly, vanaf 1984
  • lid raad County Offaly, van 1984 tot februari 1992
  • minister van Arbeid, van 11 februari 1992 tot 12 januari 1993 (kabinet-Reynolds I)
  • minister van Vervoer, Energie en Communicatie, van 12 januari 1993 tot 15 december 1994 (kabinet-Reynolds II)
  • oppositiewoordvoerder voor landbouw, voedsel en bosbouw, van 1994 tot 1997
  • oppositiewoordvoerder voor volksgezondheid, 1997
  • minister van Volksgezondheid en Kinderen, van 26 januari 1997 tot 27 januari 2000 (kabinet-Ahern I)
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 27 januari 2000 tot 29 september 2004 (kabinet-Ahern I en II)
  • minister van Financiën, van 29 september 2004 tot 7 mei 2008 (kabinet-Ahern II en III)
  • tánaste (viceminister-president), van 14 mei 2007 tot 7 mei 2008 (kabinet-Ahern III)
  • partijleider van Fianna Fáil, van 9 april 2008 tot januari 2011
  • taoiseach (minister-president) van Ierland, van 7 mei 2008 tot 9 maart 2011

5.

Opleiding

academische studie
  • rechten, University College Dublin

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was actief als Gaellic football-speler en is voorzitter van een football-club
  • Was in 1984 met 24 jaar het jongste lid van het Ierse parlement
  • Speelde als minister van Buitenlandse Zaken een rol bij de onderhandelingen over Noord-Ierland
 

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven