r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

M. (Máire) Geoghegan-Quinn

foto M. (Máire) Geoghegan-Quinn
vergrootglas
bron: European Commission Audiovisual Library

De Ierse Máire Geoghegan-Quinn (1950) was in 2010-2014 lid van de Europese Commissie, belast met onderzoek, innovatie en wetenschap. Zij was in 1999-2010 lid van de Europese Rekenkamer in Luxemburg. Na een opleiding tot lerares werd zij in 1975 tot parlementslid gekozen voor Fianna Fáil, de Ierse liberale partij. Zij bekleedde daarna diverse ministersposten (zij was in 1979 de eerste vrouwelijke minister van Ierland). In 1992 was mevrouw Geoghegan minister van Toerisme, Vervoer en Communisatie en in 1993-1994 minister van Justitie. In 1997 verliet zij de politiek.

in de periode 2010-2014: lid Europese Commissie

Inhoud

1.

Voornaam (roepnaam)

Máire (Máire)

2.

Personalia

land
Ierland

geboorteplaats en -datum
Carna (Galway), 5 september 1950

3.

Partij/stroming

partij
Fianna Fáil ('soldaten van het lot') (liberaal)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • lerares, van 1970 tot 1975
  • lid (Teachta Dála) Huis van Afgevaardigden, van maart 1975 tot juni 1997 (voor het district Galway-West)
  • parlementair secretaris voor Industrie, Handel en Energie, van 5 juli 1977 tot 1 januari 1978
  • onderminister voor Industrie, Handel en Energie, van 1 juli 1978 tot 12 december 1979
  • lid gemeenteraad van Galway, van 1985 tot 1991
  • minister voor de Gaeltacht (Oud-Ierse taal en cultuur), van 12 december 1979 tot 30 juni 1981 (kabinet-Haughey)
  • onderminister voor Onderwijs, van 23 juni 1982 tot 15 december 1982
  • onderminister bij het kabinet van de Taoiseach (minister-president), van 12 maart 1987 tot 13 juli 1989 (belast met coördinatie regeringsbeleid en EEG-aangelegenheden)
  • onderminister bij het kabinet van de Taoiseach (minister-president), van 19 juli 1989 tot 16 november 1991
  • minister van Toerisme, Vervoer en Communicatie, van 11 februari 1992 tot 12 januari 1993 (kabinet-Reynolds)
  • minister van Justitie, van 4 januari 1993 tot 15 december 1994 (kabinet-Reynolds)
  • minister voor Gelijkheid en Wetgevingshervorming, van 18 november 1994 tot 15 december 1994
  • lid directie luchtvaartmaatschappij "Air Lingus", vanaf 1997
  • lid Raad van Bestuur "Declan Ganley"
  • journalist en columnist "The Irish Times", van 1997 tot 2000
  • lid Europese Rekenkamer, van maart 2000 tot februari 2010
  • lid Europese Commissie, belast met onderzoek, innovatie en wetenschap, van 10 februari 2010 tot 1 november 2014 (Commissie-Barroso II)

5.

Nevenfuncties

vorige
  • lid College van Bestuur Nationale Universiteit van Ierland te Galway
  • non-executive director Aer Lingus
  • non-executive director Ryan Hotels

6.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • lerarenopleiding, Carysfort College te Blackrock

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Als minister van Justitie bracht zij wetgeving tot stand waardoor homoseksualiteit uit de sfeer van het strafrecht werd gehaald
  • Kondigde in 1997 aan Ahern uit te zullen dagen als leider van Fianna Fáil, maar trok zich op de dag van de verkiezing terug

uit de privésfeer
Haar vader was parlementslid voor het district Galway-West (1954-1975)

8.

Publicaties van/over

lijst van publicaties
"The Green Diamand" (roman, 1996)

9.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 kinderen

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven