r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo man met tas twitter boek

J. (John) Dalli

foto J. (John) Dalli
vergrootglas

De Maltees John Dalli (1948) was van februari 2010 tot oktober 2012 lid van de Europese Commissie, belast met gezondheid en consumentenbeleid. Hij was daarvoor minister van Sociaal Beleid namens de centrumrechtse Nationalistische Partij. Dalli werkte aanvankelijk als accountant en had financiële functies bij een Amerikaans textielbedrijf in Malta. In 1987 werd Dalli parlementslid. Hij bekleedde diverse ministersposten, zoals die van financiën en Buitenlandse Zaken en Bevordering van investeringen. In 2004 trad hij af vanwege beschuldigingen over machtsmisbruik, maar in 2007 werd hij volledig gerehabiliteerd. Hij trad in 2012 af als eurocommissaris na aantijgingen over het inzetten van zijn netwerk en invloed ten faveure van een Maltese tabaksproducent.

in de periode 2010-2012: lid Europese Commissie

1.

Voornaam (roepnaam)

John (John)

2.

Personalia

land
Malta

geboorteplaats en -datum
Qormi, 5 oktober 1948

3.

Partij/stroming

partij
PN (Partit Nazzjonalista, Nationalistische Partij) (centrumrechts, christendemocratisch), vanaf 1971

4.

Hoofdfuncties/beroepen

hoofdfuncties/beroepen
  • commercieel medewerker "Malta Drydocks", van 1966 tot 1968
  • accountant voor een reclamebureau, van 1968 tot december 1969
  • advocaat bij de Wereldbank te Washington (V.S.), van januari 1970 tot 1995
  • financieel toezichthouder bij textielfabriek "Blue Malta Ltd.", van 1972 tot 1977
  • directeur vestiging Brussel van textielfabriek "Blue Malta Ltd.", van 1977 tot 1979
  • directeur bij textielfabriek "Blue Malta Ltd." (in Malta), van 1979 tot 1981
  • eigenaar adviesbureau, van 1981 tot 1986
  • lid Huis van Afgevaardigen, vanaf 1987
  • parlementair secretaris voor Industrie, van 12 mei 1987 tot 1988
  • minister voor Economische Diensten, van 16 maart 1989 tot 27 februari 1992 (kabinet-Fenech Adami I)
  • minister van Financiën, van 27 februari 1992 tot 28 oktober 1996 (kabinet-Fenech Adami I)
  • schaduwminister van Financiën, van oktober 1996 tot 1997
  • minister van Financiën en Economische Zaken, van 6 september 1998 tot 23 maart 2004 (kabinet-Fenech Adami II)
  • minister van Buitenlandse Zaken en Bevordering van Investeringen, van 23 maart 2004 tot 3 juli 2004 (kabinet-Gonzi I)
  • eigenaar adviesbureau "John Dalli & Associates", van 2004 tot 2008 (kantoren in Malta en Tripoli)
  • persoonlijk adviseur voor financieel-economisch beleid van minister-president Lawrence Gonzi, van november 2006 tot 12 maart 2007
  • minister van Sociaal Beleid, van 12 maart 2007 tot 10 februari 2010 (kabinet-Gonzi II)
  • lid Europese Commissie, belast met gezondheids- en consumentenbeleid, van 10 februari 2010 tot 16 oktober 2012 (Commissie-Barroso II)

5.

Nevenfuncties

vorige
  • covoorzitter Gezamenlijk Libisch-Maltezer Commissie, van 1987 tot 1996
  • covoorzitter Gezamenlijk Libisch-Maltezer Commissie, van 1998 tot 2004

6.

Opleiding

hogerberoepsonderwijs
  • accountancy, Instituut voor Register-Accountants, tot 1971

7.

Wetenswaardigheden

wetenswaardigheden
  • Verloor in februari 2004 de strijd om het leiderschap van PN van Lawrence Gonzi
  • Trad in juli 2004 af als minister van Financiën vanwege beschuldigingen in de pers en van partijgenoten over machtsmisbruik. Hij werd in november 2007 volledig gerehabiliteerd.
  • Was als minister van Sociaal Beleid belast met volksgezondheid, volkshuisvesting, gelijkheid, sociale zekerheid, jeugd- en familiebeleid, beroepsopleidingen, werkgelegenheid en industriële betrekkingen
  • Trad in oktober 2012 af als eurocommissaris na aantijgingen over onheus gebruik van zijn netwerk ten faveure van een Maltese tabaksproducent. Zijn vertrek ging gepaard met een korte en hevige ruzie met Commissievoorzitter Barroso.

8.

Familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 dochters

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.

Terug naar boven