COM(2006)135 - Gemeenschappelijke regels voor de levering van basisgegevens over koopkrachtpariteiten en voor de berekening en verspreiding van deze pariteiten

 
Deze verordening is opgesteld door het Eurostat (ESTAT) van de Europese Commissie en op 22 maart 2006 voorgelegd aan de Raad van de Europese Unie en ter medebeslissing aan het Europees Parlement.
Op 11 december 2007 hebben de Raad en het Europees Parlement het voorstel ondertekend en kan worden overgegaan tot officiële publicatie.
 
 

Inhoud

Delen

enveloppe

1.

Toelichting

1. Waarom een verordening over koopkrachtpariteiten (KKP's)?

KKP's zijn omrekeningskoersen voor valuta's die de in nationale valuta uitgedrukte economische indicatoren omzetten in een gemeenschappelijke valuta en daarbij rekening houden met verschillen in prijspeil, waardoor zuivere volumevergelijkingen van het bruto binnenlands product (BBP) en de BBP-aggregaten tussen landen mogelijk zijn.

Een verordening over KKP's is bedoeld om de al bestaande werkzaamheden van de lidstaten van de Europese Unie (EU) en Eurostat in het kader van de berekening van jaarlijkse KKP's in wetgeving vast te leggen en daarmee aan deze werkzaamheden een rechtsgrondslag te geven. Zij bevat geen nieuwe taken behalve op het gebied van de kwaliteitscontrole; evenmin worden andere zaken, zoals prijsvergelijkingen in het algemeen, bestreken.

In de structuurfondsenverordening, Verordening (EG) nr. 1260/1999 van de Raad, is vastgelegd dat de Commissie het BBP moet berekenen op basis van de koopkracht. Door een nieuwe verordening op dit gebied kunnen de rol en verantwoordelijkheden van de nationale instanties bij de opstelling van deze statistieken en de toezending ervan aan Eurostat worden verduidelijkt.

Door een rechtsgrondslag vast te stellen zullen de transparantie, actualiteit en kwaliteit bij alle fasen van de KKP-productie zowel in de nationale bureaus voor de statistiek als bij Eurostat worden verbeterd. Het gebruik van een verordening ter algemene verbetering van de kwaliteit van KKP's kan niet alleen voor Eurostat, dat de gecoördineerde resultaten berekent, maar ook voor de lidstaten zelf als doel worden gezien.

2. Economische achtergrond

2.1 BBP-vergelijkingen

Het BBP is een van de belangrijkste aggregaten van de nationale rekeningen en geeft op beknopte wijze de resultaten van alle activiteiten van economische actoren in een bepaald economisch gebied en voor een bepaalde periode, gewoonlijk een jaar, weer. Het BBP wordt berekend aan de hand van een systeem van nationale rekeningen. Voor de EU is dit het Europees systeem van nationale en regionale rekeningen (ESR 1995). Het BBP en de BBP-aggregaten zijn essentiële indicatoren voor de macro-economische analyse en het economische beleid. Bij de meting van het BBP kan van de productie, de bestedingen of het inkomen worden uitgegaan. Voor KKP's is vooral de meting van de bestedingen relevant. Deze geven namelijk aan in welke mate de door de economie van een land geproduceerde (of ingevoerde) goederen en diensten voor particuliere consumptie, overheidsconsumptie, investeringen of uitvoer worden bestemd.

(...)


lees meer

2.

Initieel standpunt Nederlandse regering

Nederland staat in beginsel positief tegenover het onderhavige voorstel en onderschrijft het belang van een wettelijke basis voor de vaststelling van gemeenschappelijke regels voor de levering van basisgegevens over koopkrachtpariteiten en voor de berekening en verspreiding van deze pariteiten. Hierdoor wordt de inhoud, de kwaliteit, de vergelijkbaarheid van de koopkrachtpariteiten alsmede de samenstelling van economische aggregaten die aan de hand van koopkrachtpariteiten vergelijkbaar worden gemaakt, verder verbeterd.

Nederland heeft echter problemen met het ontbreken van een subsidiariteits- en proportionaliteitstoets door de Commissie. Dat er in het onderhavige voorstel geen verwijzing is opgenomen naar het subsidiariteitsbeginsel en het proportionaliteitsbeginsel zou kunnen worden gezien als een wijziging van het beleid van de Europese Commissie met betrekking tot de bevoegdheden van de Gemeenschap ten aanzien van de

opstelling van communautaire statistieken zoals geregeld in artikel 285

van het EG-Verdrag.

Door niet te verwijzen naar artikel 5 EG is de Commissie kennelijk van mening dat het opstellen van communautaire statistieken een exclusieve bevoegdheid van de Gemeenschap is. Nederland is echter van mening dat de opstelling van communautaire statistieken als een gedeelde bevoegdheid moet worden gezien, en dat de subsidiariteitstoets dus wel moet plaatsvinden. Het opstellen van de communautaire statistieken is overduidelijk een gedeelde bevoegdheid omdat, ten eerste, nationale statistieken worden aangewend ter verwerking tot communautaire statistieken. Ten tweede, deze bevoegdheid is gekoppeld aan de vervulling van de taken van de Gemeenschap. Er bestaat slechts een klein aantal taken op terreinen waar de Gemeenschap exclusief bevoegd (geworden) is om die taken uit te oefenen (bijvoorbeeld het landbouwbeleid). Derhalve, omdat de rechtsbasis 285 EG niet uitgespitst kan worden in een exclusief en niet-exclusief deel, moet de subsidiariteitstoets altijd plaats hebben. De Europese Commissie zal om een toelichting worden gevraagd naar de redenen van de boven besproken beleidswijziging. In haar huidige vorm kan Nederland niet met het voorstel instemmen. Dit geldt voor een meerderheid van de lidstaten.

 

3.

Europese rechtsgrond

Deze verordening is gebaseerd op EG-Verdrag artikel 285 lid 1.

4.

Kerngegevens

COM-nummer COM(2006)135pdf icoon
extra com nummer COM(2006)135
raadsdocument 2006/87
interinstitutioneel nummer 2006/0042(COD)
bnc fiche Verordening over koopkrachtpariteiten
BNC-kamerstuknummer 22112, 449, 2
officiële titel Voorstel voor een Verordening van het Europees Parlement en de Raad tot vaststelling van gemeenschappelijke regels voor de levering van basisgegevens over koopkrachtpariteiten en voor de berekening en verspreiding van deze pariteiten
officiële Engelstalige titel Proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council establishing common rules for the provision of basic information on Purchasing Power Parities and for their calculation and dissemination
officiele titel besluit NL Verordening (EG) nr. 1445/2007 van het Europees Parlement en de Raad van 11 december 2007 tot vaststelling van gemeenschappelijke regels voor de levering van basisgegevens over koopkrachtpariteiten en voor de berekening en verspreiding van deze pariteiten (Voor de EER relevante tekst )
officiele titel besluit engels Regulation (EC) No 1445/2007 of the European Parliament and of the Council of 11 December 2007 establishing common rules for the provision of basic information on Purchasing Power Parities and for their calculation and dissemination (Text with EEA relevance )
besluitvormingsprocedure Gewone wetgevingsprocedure (COD)
stemwijze Raad Raad besluit met gekwalificeerde meerderheid van stemmen
datum online publicatie 22-03-2006
Publicatieblad besluit PB L 336 blz. 1-24pdf icoon
europees parlement dossier status afgesloten en gepubliceerd
datum besluit 11-12-2007
datum bekendmaking 20-12-2007
datum inwerkingtreding 09-01-2008
dagen tussen voorstel en besluit 629
aan actor Lidstaten Europese Unie
directoraat-generaal Eurostat (ESTAT)
raadsformatie Raad Economische en Financiële Zaken (Ecofin)
eerstverantwoordelijk ministerie Ministerie van Economische Zaken
betrokken ministeries Ministerie van Financiën (FIN)
Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid
 
 

5.

Relevante documenten

(18 stuks, sortering omgekeerd chronologisch)   sortering omkeren

6.

Verwante dossiers

Aan dit dossier zijn de volgende trefwoorden toegekend: BSEG, communautaire statistiek, datatransmissie, doorgeven van informatie, informatieverspreiding, koopkrachtpariteit, statistiek, statistische methode, structureel fonds, subsidiabel gebied, verzamelen van gegevens.

7.

Bronnen en disclaimer

Zie voor uitgebreidere informatie eventueel ook de volgende voor dit dossier gebruikte bronnen:


Dit dossier wordt iedere nacht automatisch samengesteld op basis van bovenstaande dossiers. Hierbij is aan de technische programmering veel zorg besteed. Een garantie op de juistheid van de gebruikte bronnen en het samengestelde resultaat kan echter niet worden gegeven.