N.P.S. (Nicolas) Sarkozy

foto N.P.S. (Nicolas) Sarkozyvergrootglas Nicolas Sarkozy (1955) was in 2007-2012 president van Frankrijk. Hij was advocaat, burgemeester en Kamerlid en onder president Chirac enkele keren minister (van Binnenlandse Zaken en van Financiën en Economische Zaken). Hij was politiek leider van de conservatief-liberale partij UMP.

in de periode 2007-2012: regeringsleider/staatshoofd EU-land, deelnemer G8-top

Delen

enveloppe

Inhoud

1.

voornamen (roepnaam)

Nicolas Paul Stéphane (Nicolas)

2.

personalia

land
Frankrijk

geboorteplaats en -datum
Parijs, 28 januari 1955

3.

partij/stroming

partij
  • RPR (Rassemblement pour la République) 
  • UMP (Union pour un Mouvement Populaire) (gaullistische partij, conservatief-liberaal-nationalistisch) 

4.

hoofdfuncties

hoofdfuncties
  • advocaat 
  • lid gemeenteraad van Neuilly-sur-Seine, van 1977 tot 1983 
  • burgemeester van Neuilly-sur-Seine, van 1983 tot 2002 
  • lid Nationale Vergadering van Frankrijk, van mei 1988 tot april 1993 
  • minister voor Begroting, van 31 maart 1993 tot 19 januari 1995 (kabinet-Balladur) 
  • minister voor Voorlichting en regeringswoordvoerder, van 19 juli 1994 tot 19 januari 1995 (kabinet-Balladur) 
  • lid Nationale Vergadering van Frankrijk, van september 1995 tot juli 2002 
  • interim-voorzitter RPR, 1999 
  • minister van Binnenlandse Zaken, van 7 mei 2002 tot 31 maart 2004 (kabinet-Raffarin I en II) 
  • minister van staat voor Financiën en Economische Zaken, van 31 maart 2004 tot 31 mei 2005 (kabinet-Raffarin III) 
  • voorzitter Conseil Général des Hauts-des-Seine, van 2004 tot 2007 
  • lid Nationale Vergadering van Frankrijk, van 31 mei 2005 tot 26 maart 2007 
  • minister van staat voor Binnenlandse Zaken en Ruimtelijke Ordening, van 2 juni 2005 tot 26 maart 2007 (kabinet-De Villepin) 
  • voorzitter UMP, van november 2004 tot 2007 
  • president van de Republiek Frankrijk en co-prins van Andorra, van 16 mei 2007 tot 15 mei 2012 

5.

opleiding

academische studie
  • privaatrecht, Université Paris X te Nanterre, tot 1973 
  • studie (niet voltooid) Institut d'Etudes Politiques de Paris, van 1979 tot 1981 

6.

wetenswaardigheden

algemeen
  • Had een Hongaarse vader die zich in 1944 in Frankrijk vestigde. Zijn vader diende in het Franse vreemdelingenlegioen 
  • Heette oorspronkelijk Sarközy de Nagy-Bocsa 
  • Was in 1983 met 22 jaar de jongste burgemeester van een Franse gemeente met meer dan 50.000 inwoners 
  • Werd in juni 1999 gekozen tot lid van het Europees Parlement, maar nam zijn benoeming niet aan 
  • Versloeg op 6 mei 2007 in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen de socialiste Ségolène Royal 

Delen

enveloppe

Terug naar boven