r google-plus facebook twitter linkedin2 nujij P P M G W Monitor Nieuwsbrief pdclogo Afstudeer hoed man met tas twitter

J.C. (Jean-Claude) Juncker

foto J.C. (Jean-Claude) Junckervergrootglas

Jean-Claude Juncker (1954) is sinds 1 november 2014 voorzitter van de Europese Commissie. Hij werd op 15 juli 2014 gekozen. Juncker was in 1995-2013 minister-president van Luxemburg. Eerder was hij staatssecretaris en minister onder meer van financiën. Hij bekleedde daarnaast functies bij de Wereldbank en het IMF. In 2005-2013 was hij voorzitter van de eurogroep. Juncker is lid van de Christelijke Volkspartij en leidde een coalitie van christendemocraten en sociaaldemocraten. Hij is diverse malen onderscheiden met internationale prijzen, zoals de Walter Hallsteinprijs en de Karelsprijs.

in de periode 1995-heden: lid Europese Commissie, voorzitter Europese Commissie, regeringsleider/staatshoofd EU-land


Delen

Inhoud

1.

voornaam (roepnaam)

(Jean-Claude)

2.

personalia

land
Luxemburg

geboorteplaats en -datum
Reiden (Redange, Redingen), 9 december 1954

3.

partij/stroming

partij
CVP (Chrëschtlech Sozial Vollekspartei) (christendemocratische partij)

4.

hoofdfuncties en beroepen

hoofdfuncties en beroepen
  • parlementair secretaris CVP, van 1979 tot 1982
  • beëdigd als advocaat, vanaf 1980 (nooit praktizerend)
  • staatssecretaris van Arbeid en Sociale Zekerheid, van 21 december 1982 tot 20 juli 1984 (kabinet-Werner)
  • lid Kamer van Afgevaardigden, 1984 (korte tijd, nadien steeds herkozen)
  • minister van Arbeid en Begroting, van 20 juli 1984 tot 14 juli 1989 (kabinet-Santer I)
  • minister van Financiën, van 14 juli 1989 tot 24 juli 2009 (kabinetten-Santer II, III en IV en -Juncker I, II en III)
  • minister van Arbeid, van 14 juli 1989 tot 26 januari 1995 (kabinetten-Santer II, III en IV)
  • minister-president van Luxemburg, van 26 januari 1995 tot 11 juli 2013 (afgetreden in verband met afluisterpraktijken en andere onregelmatigheden begaan door de Luxemburgse geheime dienst)
  • minister voor Schatkist en administratieve lastenverlichting, van 23 juli 2009 tot 11 juli 2013
  • voorzitter Europese Commissie, vanaf 1 november 2014

5.

nevenfuncties

huidige
  • bewindvoerder IMF, vanaf 1995

vorige
  • bewindvoerder van de Wereldbank, van 1989 tot 1995
  • voorzitter eurogroep, van 1 januari 2005 tot 21 januari 2013 (gekozen 10 september 2004)
  • voorzitter Raad van Bestuur ESM (Europees Stabiliteitsmechanisme), van oktober 2012 tot januari 2013

6.

opleiding

academische studie
  • rechten, Universiteit van Straatsburg, tot 1979

7.

wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn vader werkte als arbeider in de staalindustrie
  • Speelde in 1991 een belangrijke rol bij het tot stand komen van het Verdrag van Maastricht over de Europese Monetaire Unie
  • Werd in maart 2014 door de Europese Volkspartij gekandideerd voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. In juni droegen de regeringsleiders hem als zodanig voor.
  • Op 27 juni 2014 door de Europese Raad officieel gekandideerd, tegen de wens van het Verenigd Koninkrijk in, en op 15 juli 2014 door het Europees Parlement goedgekeurd (met 422 van de 751 stemmen) als de beoogd voorzitter van de Europese Commissie.

ridderorden
  • Groot-officier Legion D'Honneur (Frankrijk), 2002
  • ridderorden uit Griekenland, Oostenrijk, Letland, Luxemburg, Portugal, Roemenië

onderscheidingen (EU)
  • Walter Hallsteinprijs, 2005
  • Karel de Grote prijs, 2006
  • reeks aan eredoctoraten, onderscheidingen en prijzen, veelal toegekent door steden en regio's

Delen

Terug naar boven