De VS had meer concessies moeten doen om de onderhandelingen te laten slagen

De laatste jaren is de VS steeds meer gaan uitgeven aan exportsubsidies voor landbouw. De EU daarentegen heeft de laatste jaren voor veel agrarische producten de subsidies afgeschaft en vervangen door een inkomensregeling voor boeren. Het laatste bod van de VS voor subsidieverlaging zou als resultaat hebben gehad dat deze subsidies alsnog hoger zouden zijn dan de afgesproken maximale subsidies in 2001. De EU stelt dat de VS zijn agrarische markt dus verder afsluit, in plaats van hem te openen.

De EU had niet alleen eerder al een deel van haar exportsubsidies afgeschaft; zij was (naar eigen zeggen) ook bereid om de overige exportsubsidies met 70% te verlagen. De importheffingen zouden voor de hoogste tarieven met 60% worden verminderd. Daarmee zou de EU op hetzelfde niveau uitkomen als de VS. De hoogte van de Europese importheffingen is anderzijds ook onderwerp van kritiek geweest van andere wereldspelers op de EU.

Volgens de EU, maar ook de andere handelsblokken en Oxfam, is de VS door het vasthouden aan de hoge exportsubsidies verantwoordelijk voor het vastlopen van de onderhandelingen. Als dat in de toekomst zo blijft, dan zal de wereldhandel voorlopig niet worden geliberaliseerd.

1.

Meer over