Europese landen

Een deel van een wereldbol, gericht op Europa

Europa bestaat geografisch en cultuur-historisch uit 51 landen, waarvan er 28 lid zijn van de Europese Unie. Naast deze 28 leden zijn er een aantal andere Europese landen die lid willen worden van de Europese Unie.

Als afbakening voor wat wel en niet tot Europa wordt gerekend, is uitgegaan van de landen die geografisch, institutioneel of cultuur-historisch tot Europa behoren. Indien een land aan twee van deze drie criteria voldoet, is het in onderstaande lijst opgenomen.

44 Landen liggen zonder meer binnen het Europese continent, terwijl Azerbeidzjan, Georgië, Kazachstan, Rusland en Turkije geografisch gezien slechts ten dele in Europa liggen. Cyprus ligt geografisch zelfs geheel in Azië, maar kan om cultuur-historische redenen en op basis van het lidmaatschap van de EU ook als onderdeel van Europa worden beschouwd. Eenzelfde verhaal is van toepassing op Armenië, dat eveneens geheel in Azië ligt, maar lid is van de Raad van Europa en cultureel ook meer Europees is.

Omdat er verschillende criteria gehanteerd kunnen worden om te bepalen of een land al dan niet tot Europa behoort, is het mogelijk zelf de selectie aan te passen, d.w.z. bepaalde landen wel of juist niet mee te laten tellen bij de berekening van het totaal. Standaard staan alleen de staten die geografisch geheel tot Europa behoren aangevinkt. Overzeese gebiedsdelen zijn bij deze selectie buiten beschouwing gelaten.

Van de landen hieronder zijn alleen Kazachstan, Kosovo, Vaticaanstad en Wit-Rusland géén lid van de Raad van Europa.

Delen

enveloppe

Inhoud

1.

Overzicht Europese landen

Welke landen weergeven? (selecteer: geen, alle, EU, Raad van Europa, Eurozone, Schengenlanden)
Europese Unie
Raad van Europa
Overigen
nrlandinwoners (x1000)opp. (km2 x1000)BNP ($, miljard)
Totaal600.4916.056,917.604,4
1.Albanië3.0200,5%28,70,5%28,30,2%
2.Andorra850,0%0,50,0%3,20,0%
3.België10.4491,7%30,50,5%421,72,4%
4.Bosnië en Herzegovina3.8720,6%51,20,8%32,20,2%
5.Bulgarije6.9251,2%110,91,8%104,60,6%
6.Denemarken5.6190,9%44,50,7%212,81,2%
7.Duitsland80.99713,5%357,05,9%3.227,018,3%
8.Estland1.2580,2%45,20,7%29,90,2%
9.Finland5.2690,9%338,15,6%195,51,1%
10.Frankrijk66.25911,0%643,810,6%2.276,012,9%
11.Griekenland10.7761,8%132,02,2%267,11,5%
12.Hongarije9.9191,7%93,01,5%196,61,1%
13.IJsland3170,1%103,01,7%13,10,1%
14.Ierland4.8330,8%70,31,2%190,41,1%
15.Italië61.68010,3%301,35,0%1.805,010,3%
16.Kosovo1.8590,3%10,90,2%14,10,1%
17.Kroatië4.4710,7%56,60,9%78,90,4%
18.Letland2.1650,4%64,61,1%38,90,2%
19.Liechtenstein370,0%0,20,0%3,20,0%
20.Litouwen3.5060,6%65,31,1%67,40,4%
21.Luxemburg5210,1%2,60,0%42,70,2%
22.Macedonië2.0920,3%25,70,4%22,60,1%
23.Malta4130,1%0,30,0%11,20,1%
24.Moldavië3.5830,6%33,90,6%13,20,1%
25.Monaco310,0%0,00,0%6,20,0%
26.Montenegro6500,1%13,80,2%7,40,0%
27.Nederland16.8772,8%41,50,7%699,74,0%
28.Noorwegen5.1500,9%386,26,4%288,51,6%
29.Oekraïne44.2917,4%603,510,0%337,41,9%
30.Oostenrijk8.2231,4%83,91,4%361,02,1%
31.Polen38.3466,4%312,75,2%814,04,6%
32.Portugal10.8141,8%92,11,5%243,31,4%
33.Roemenië21.7303,6%238,43,9%288,51,6%
34.San Marino330,0%0,10,0%1,30,0%
35.Servië7.2101,2%77,51,3%80,50,5%
36.Slovenië1.9880,3%20,30,3%57,40,3%
37.Slowakije5.4440,9%49,00,8%133,40,8%
38.Spanje47.7387,9%505,48,3%1.389,07,9%
39.Tsjechië10.6271,8%78,91,3%285,61,6%
40.Vaticaanstad10,0%0,00,0%0,00,0%
41.Verenigd Koninkrijk64.02110,7%244,44,0%2.400,213,6%
42.Wit-Rusland9.6081,6%207,63,4%150,40,9%
43.Zweden9.7241,6%450,37,4%393,82,2%
44.Zwitserland8.0621,3%41,30,7%371,22,1%
Totaal600.4916.056,917.604,4

 

opp: oppervlakte

BNP: Bruto Nationaal Product

(bron cijfers: CIA The World Factbook)

2.

Meer informatie

Delen

enveloppe

Terug naar boven