Lidstaten Europese Unie

Lidstaten Europese Unie

Momenteel zijn 28 landen lid van de Europese Unie. De meest recente uitbreiding van de Unie vond plaats op 1 juli 2013, met de toetreding van Kroatië. Er wordt verder over uitbreiding gesproken met Macedonië, Montenegro, Servië en Turkije. De toetredingsgesprekken met IJsland zijn door het land zelf bevroren.

De voorloper van de EU, de Europese Economische Gemeenschap (EEG), startte in 1957 met zes landen: België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland.

Delen

enveloppe

Inhoud

1.

Landen EU gesorteerd op alfabet

nrlandinwoners (x1000)opp. (km2 x1000)BNP ($, miljard)raadparle­ment
Totaal511.7634.482,116.228,4352766
1.België10.4492,0%30,50,7%421,72,6%123,4%222,9%
2.Bulgarije6.9251,4%110,92,5%104,60,6%102,8%182,3%
3.Cyprus1.1720,2%9,30,2%21,60,1%41,1%60,8%
4.Denemarken5.6191,1%44,51,0%212,81,3%72,0%131,7%
5.Duitsland80.99715,8%357,08,0%3.227,019,9%298,2%9912,9%
6.Estland1.2580,2%45,21,0%29,90,2%41,1%60,8%
7.Finland5.2691,0%338,17,5%195,51,2%72,0%131,7%
8.Frankrijk66.25912,9%643,814,4%2.273,014,0%298,2%749,7%
9.Griekenland10.7762,1%132,02,9%266,01,6%123,4%222,9%
10.Hongarije9.9191,9%93,02,1%196,61,2%123,4%222,9%
11.Ierland4.8330,9%70,31,6%190,41,2%72,0%121,6%
12.Italië61.68012,1%301,36,7%1.805,011,1%298,2%739,5%
13.Kroatië4.4710,9%56,61,3%78,20,5%72,0%121,6%
14.Letland2.1650,4%64,61,4%38,90,2%41,1%91,2%
15.Litouwen3.5060,7%65,31,5%67,40,4%72,0%121,6%
16.Luxemburg5210,1%2,60,1%42,70,3%41,1%60,8%
17.Malta4130,1%0,30,0%11,50,1%30,9%60,8%
18.Nederland16.8773,3%41,50,9%696,34,3%133,7%263,4%
19.Oostenrijk8.2231,6%83,91,9%361,02,2%102,8%192,5%
20.Polen38.3467,5%312,77,0%814,05,0%277,7%516,7%
21.Portugal10.8142,1%92,12,1%243,31,5%123,4%222,9%
22.Roemenië21.7304,2%238,45,3%280,71,7%144,0%334,3%
23.Slovenië1.9880,4%20,30,5%56,50,3%41,1%81,0%
24.Slowakije5.4441,1%49,01,1%133,40,8%72,0%131,7%
25.Spanje47.7389,3%505,411,3%1.389,08,6%277,7%547,0%
26.Tsjechië10.6272,1%78,91,8%286,51,8%123,4%222,9%
27.Verenigd Koninkrijk64.02112,5%244,45,5%2.391,214,7%298,2%739,5%
28.Zweden9.7241,9%450,310,0%393,82,4%102,8%202,6%
Totaal511.7634.482,116.228,4352766

 

opp: oppervlakte

BNP: Bruto Nationaal Product

raad: aantal stemmen in de Raad van ministers

parlement: aantal vertegenwoordigers in het Europees Parlement

Bovenstaande gegevens zijn voor een belangrijk deel gebaseerd op het CIA World Factbook.

2.

Overzeese gebiedsdelen

Een aantal lidstaten heeft overzeese gebiedsdelen, die als zodanig vallen onder de Europese Unie en waarop de Europese verdragen volledig van toepassing zijn. Dit zijn:

  • de Franse overzeese departementen: Guadeloupe, Martinique, Frans Guyana, Réunion
  • Saint-Martin (behoort ook tot Frankrijk, maar is geen departement)
  • de Azoren en Madeira (Portugal)
  • de Canarische Eilanden (Spanje)

Daarnaast bestaan overzeese gebiedsdelen waarvan de bevolking weliswaar het EU-burgerschap heeft, maar die niet behoren tot het communautaire grondgebied (de EU).

Dit zijn niet-Europese landen en gebieden die bijzondere betrekkingen hebben met de EU-lidstaten Denemarken, Frankrijk, Nederland en het Verenigd Koninkrijk.

De relatie met de Europese Unie is primair gericht op de economische en sociale ontwikkeling van deze LGO’s. Het gaat om de volgende landen en gebieden:

  • Anguilla (Verenigd Koninkrijk)
  • Aruba (Nederland)
  • Bermuda-eilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • Bonaire (Nederland)
  • Brits Antarctica (Verenigd Koninkrijk)
  • Brits gebied in de Indische Oceaan (Verenigd Koninkrijk)
  • Britse Maagdeneilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • Caymaneilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • Curaçao (Nederland)
  • Falklandeilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • Frans Polynesië (Frankrijk)
  • Franse Zuidelijke en Zuidpoolgebieden (Frankrijk)
  • Groenland (Denemarken)
  • Montserrat (Verenigd Koninkrijk)
  • Nieuw-Caledonië en onderhorigheden (Frankrijk)
  • Pitcairn (Verenigd Koninkrijk)
  • Saba (Nederland)
  • Saint Barthelemy (Frankrijk)
  • Saint Pierre en Miquelon (Frankrijk)
  • Sint Eustatius (Nederland)
  • Sint Maarten (Nederland)
  • South Georgia en de Zuidelijke Sandwich-eilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • St. Helena met onderhorigheden (Verenigd Koninkrijk)
  • Turks en Caicoseilanden (Verenigd Koninkrijk)
  • Wallisarchipel en Futuna-eiland (Frankrijk)

De LGO's krijgen financiële steun van de EU vanuit het Europees Ontwikkelingsfonds (EFO). In de periode 2008-2013 ontvinden zij een totaalbedrag van € 286 miljoen. Groenland valt hierbuiten en ontvangt € 25 miljoen per jaar in het kader van de partnerschapsovereenkomst die dat gebied heeft met Denemarken en de EU. In de periode 2014-2020 komt het totale budget waarschijnlijk uit op € 34,2 miljard.

Daarnaast zijn er ook ultraperifere regio's.

Voor meer informatie, zie de website (en)  van de Europese Commissie over de overzeese gebiedsdelen.

Gibraltar

Alhoewel het schiereiland Gibraltar een zekere mate van bestuurlijke zelfstandigheid heeft, behoort het als gebiedsdeel tot Groot-Brittannië en als zodanig bij de EU. EU-wetgeving is van toepassing, ook wat betreft de structuurfondsen. Alleen op het gebied van het landbouw- en visserijbeleid en de omzetbelasting gelden enige uitzonderingen.

In 1987 is er een overeenkomst gesloten tussen Groot-Brittannië en Spanje voor het gezamenlijk gebruik van de luchthaven van Gibraltar. Die overeenkomst maakte de weg vrij voor de invoering van een pakket maatregelen die de vrije concurrentie in het luchtverkeer moet bevorderen. De Europese verdragen zijn van toepassing op Gibraltar.

3.

Overzicht

4.

Meer informatie

Delen

enveloppe

Terug naar boven