Submenu:
Nieuws-items bij homepage Milieuloket
-
02-09IJskappen smelten minder snel dan gedacht
-
02-09Klimaatrapport VN blijft overeind, werkwijze moet beter
-
01-09Automobilisten te paaien met milieuvoordelen
-
31-08Spaar- en ledlampen winnen fors aan terrein
-
26-08Gebruik van baksteen is milieuvriendelijker dan beton
-
24-08Hybride auto's en biobrandstoffen goede alternatieven voor milieu en portemonnee
-
23-08Klimaatverandering vraagt om aanpassing natuurbeleid
-
20-08Onderzoek naar plastic in oceanen roept vragen op
-
18-08Waterstofkarten op het Spui in Den Haag
-
16-08Markt voor duurzame energie groeit dankzij subsidies
-
13-08Wetenschappers zien bewijs voor klimaatverandering
-
11-08Veel broeikasgassen vrij bij bosbranden Rusland
-
10-08Vakbeurs Milieu voor het eerst in Nederland
-
09-08Investeren in duurzame energie loont
-
06-08Schone bedrijven goed voor de werkgelegenheid
-
04-08Meedingen naar de titel 'Klimaatkantoor 2011'?
-
02-08Vis: duurzaam is nog niet gezond
-
30-07Lowlands wordt milieuvriendelijker
-
28-07Meer aandacht noodzakelijk voor afgifte elektronica-afval
-
27-07Record bouw windturbines op zee
Nederlands onderzoek naar Europese beken - Hoofdinhoud
WAGENINGEN (ANP) - Onderzoeksinstituut Alterra, onderdeel van de Wageningen Universiteit, leidt de komende jaren een Europees onderzoek naar het effect van klimaatverandering op beken en meren. Het gaat volgens Alterra om het grootste zoetwateronderzoek dat ooit in Europa is gedaan en dat wordt uitgevoerd door 25 wetenschappelijke instellingen.
De wetenschappers gaan de temperatuur, de stroming en de hoeveelheid voedingsstoffen in beken van Zweden tot en met Spanje meten. Ook onderzoeken zij meren tussen Zweden en Turkije. Voor het onderzoek worden delen van beken tijdelijk drooggelegd om de zomerstand na te bootsen. Ook bouwen onderzoekers wallen van dood hout in beken en meermondingen om de stroming tijdelijk om te leiden. Nooit eerder zijn volgens zoetwaterecoloog Piet Verdonschot in heel Europa zoetwatergegevens onder precies dezelfde omstandigheden verzameld.
Uit eerder onderzoek van onder andere Alterra is bekend dat de waterkwaliteit van beken en meren veel zegt over de toestand van het omringende land. Een schone, heldere beek die goed stroomt zorgt voor gezonde vegetatie en gevarieerd dierenleven. Klimaatverandering heeft hier zeer waarschijnlijk invloed op. In de Europese Kaderrichtlijn Water zijn de minimale ecologische vereisten voor binnenwater vastgelegd. In Nederland zijn waterschappen hard aan het werk om beken te herstellen.
Het Europese zoetwateronderzoek duurt tot eind 2012. Alterra neemt zelf het onderzoek in Nederlandse en Duitse wateren voor zijn rekening. Het instituut is al gestart met experimenten in onder meer de Hierdensche Beek op de Veluwe, de Reusel in Brabant, het Gasterense Diep in Drenthe en de Tungelroyse Beek in Limburg. Later volgen nog andere beken. De onderzoekers proberen zoveel mogelijk aan te sluiten bij het werk dat de waterschappen toch al uitvoeren, aldus Alterra.
Inhoudsopgave van deze pagina:
__________
Site van Europees Parlement
Bureau Nederland & Parlementair Documentatie Centrum UL
__________




